Turkusowa strategia zarządzania w PKS Gdańsk-Oliwa SA zaczęła oficjalnie obowiązywać 1 września 2017. Po lipcowym ogłoszeniu nowego rozdziału w historii firmy, odbywały się osobiste spotkania oraz warsztaty, podczas których pracownicy byli wdrażani w nowe zasady funkcjonowania przedsiębiorstwa i współpracy. W związku z wprowadzeniem samoorganizacji prezes Rafał Olszewski wystosował do pracowników list intencyjny o następującej treści:
Jakie cele stawiam przed sobą i firmą?
- Chciałbym usłyszeć od kogoś w przyszłości odchodzącego z PKS-u na emeryturę następujące zdanie: „Nic lepszego nie mogło mi się przytrafić niż praca w tej firmie”.
- Chcę Was prosić o wsparcie w rozwiązywaniu trudnych spraw firmowych, ponieważ nie zawsze w gronie osób zarządzających firmą potrafimy wypracować i wprowadzić w życie odpowiednie decyzje.
- Chcę, żebyście mogli podejmować więcej decyzji, chciałbym polegać na Waszej wiedzy i wielkim doświadczeniu.
- Chcę, żeby współpracownicy mogli czuć przyjemność z pracy.
- Chcę, żeby ludzie w firmie mogli się rozwijać, szkolić i kształcić oraz szukać i znajdować swoje miejsce w firmie zgodnie z posiadanymi talentami.
- Chcę żeby współpracownicy w firmie zarabiali satysfakcjonujące pieniądze, większe niż oferuje średnia rynkowa w naszej branży
- Najważniejsze jest dla mnie bezpieczeństwo firmy i współpracowników.
- Chcę, w związku z tym, żeby firma była mocna rynkowo, rozwijała się stabilnie i miała zyski.
- Chcę dobrowolnie odejść od bezpośredniego wpływania na kierunki rozwoju firmy oraz przekazać współpracownikom podejmowanie codziennych decyzji operacyjnych. Wierzę w mądrość i doświadczenie poszczególnych współpracowników a w szczególności mądrość i doświadczenie zespołów.
Jak to ma wyglądać w codziennej praktyce firmowej?
- Firma będzie zorganizowana w postaci samozarządzających się zespołów operacyjnych.
- Zespoły operacyjne będą składać się ze spedytorów i chcących do nich dołączyć innych specjalistów.
- Pierwsze samozarządzające zespoły operacyjne spedytorów będą to zespoły, w których będziemy wypracowywać i testować nową formułę działania.
- Zespoły wsparcia pozostaną zorganizowane jak dotychczas aż znajdziemy dla nich podobną sensowną formułę odpowiadającą nowej kulturze firmowej.
Jak będzie wyglądała praca w zespołach operacyjnych?
- W zespołach wszyscy współpracownicy są równi bez względu na doświadczenie, staż pracy, wcześniej zajmowane stanowiska. Wszelkie stanowiska kierownicze i koordynujące zostają zlikwidowane.
- Zespoły same układają sobie styl pracy i role poszczególnych osób w zespole.
- Zespoły same wewnętrzne wyznaczają sobie cele.
- Współpracownicy mają pełną decyzyjność (po zasięgnięciu opinii) i pełną odpowiedzialność (za podjęte decyzje).
- Decyzje podejmują ci współpracownicy, którzy się znają na danej tematyce po zasięgnięciu koniecznych opinii.
- Pracujemy w oparciu o zaufanie a nie o kontrolę.
- W zespołach promujemy otwartość i szczerość, mówimy o swoich mocnych stronach i brakach.
- Stawiamy na ciągły rozwój kompetencji (uczymy się, szkolimy się).
- Dzielimy się wiedzą i doświadczeniem w zespole i firmie.
- Każdy współpracownik może szukać i zmieniać swoje miejsce w firmie lub zespole, tam gdzie będzie mógł się realizować i czuć spełniony zawodowo.
- Wśród współpracowników zostaną wybrani coachowie samoorganizujących się zespołów, jeden coach będzie pracował dla kilku zespołów, nie będzie kierownikiem a jedynie doradcą kiedy zespół nie będzie mógł pokonać pojawiających się kłopotów.
2018.07.25