Nowa strategia zarządzania

W lipcu 2017 roku PKS Gdańsk-Oliwa SA oficjalnie rozpoczął proces zmian w strukturze firmy, tj. przekształcenia w turkusową organizację, co oznacza zupełnie nowy standard zarządzania przedsiębiorstwem w branży transportowo-logistycznej.

PKS Gdańsk-Oliwa SA prekursorem samoorganizacji w branży TSL

PKS Gdańsk-Oliwa SA to pierwsze przedsiębiorstwo TSL, które wprowadziło samoorganizację – strategię zarządzania, w której nie występują stanowiska kierownicze, wszyscy pracownicy są równi, bez względu na doświadczenie, staż pracy oraz zajmowane stanowiska, a działalność firmy opiera się na wzajemnej pomocy, zaufaniu i współpracy.

Na czym polega samoorganizacja?

Podstawą samoorganizacji jest zespołowość i wspólne dążenie do celu. Decyzje może wziąć na siebie każda osoba w zespole, jednakże przed ich podjęciem ma obowiązek konsultować je z ekspertami, którzy mają w danej dziedzinie wiedzę i doświadczenie oraz osobami, których dany temat dotyczy bezpośrednio. Po zasięgnięciu opinii podejmuje ostateczną decyzję, biorąc za nią pełną odpowiedzialność. Dzięki temu możliwe jest wprowadzenie w działalności firmy nowych pomysłów i usprawnień oraz wykorzystywanie mocnych stron i talentów pracowników, co generuje większą efektywność, a tym samym zwiększa zyski firmy. Stanowiska kierownicze w zespołach zostają zniesione i są zastąpione funkcją reprezentanta.

Strach ma wielkie oczy

Informacja o wielkiej zmianie w funkcjonowaniu firmy była dla jej pracowników ogromną niewiadomą i wyzwaniem. Pojawiały się głosy niepewności i zwątpienia. Jak to możliwe, że nagle mają otworzyć się nowe możliwości rozwoju? Jak współpracować ze sobą w dużym przedsiębiorstwie, które tworzą osoby z różnym doświadczeniem i o bardzo różnych charakterach?

Dziś, rok po wprowadzeniu nowej strategii zarządzania w PKS Gdańsk-Oliwa SA pracownicy dzielą się doświadczeniem i wiedzą, wykorzystując swoje mocne strony do wspólnego rozwiązywania problemów. Zwrot „To nie moja sprawa” został zastąpiony wyrażeniem „Jak mogę Ci pomóc”.  Standardem staje się współpraca w zespołach i między zespołami oraz otwartość na nowe wyzwania. Wewnątrz zespołów role są dzielone tak, aby ich członkowie mogli się realizować, zachowując przy tym najwyższą jakość obsługi klienta i wykonania usług. Ufają sobie wzajemnie, doradzają i powierzają realizację zadań wiedząc, że zostaną one wykonane jak najlepiej.

Plany stworzenia firmy, w której pracują zaangażowani w jej rozwój ludzie, wzajemnie się wspierając, stają się rzeczywistością.


2018.07.19

Szybki kontakt

Copyright © PKS Gdańsk-Oliwa 2024
Design and implementation: LemonMind.com