Teal Organisation

Jesteśmy pierwszym przedsiębiorstwem w branży logistycznej, które hierarchiczną strukturę zarządzania zastąpiło samoorganizacją. W PKS Gdańsk-Oliwa SA podejmujemy decyzje zespołowo i jesteśmy za nie odpowiedzialni.

Co to jest turkusowa organizacja

Koncepcja turkusowej organizacji, którą spopularyzował Frederic Laloux w swojej książce „Pracować Inaczej”,  zakłada, że pracownicy doskonale wiedzą co, jak i kiedy robić oraz że nie potrzebują do tego przełożonych, z których w modelu turkusowego zarządzania się rezygnuje. W turkusowej firmie każda osoba może podjąć decyzję pod warunkiem, że weźmie za nią odpowiedzialność, skonsultuje ją z osobami, które mają odpowiednią wiedzę oraz z osobami, których ona bezpośrednio dotyczy. Dzięki temu możliwe jest wprowadzenie w działalności firmy nowych pomysłów i usprawnień oraz wykorzystywanie mocnych stron i talentów pracowników. Natomiast pracownicy  zyskują przestrzeń dla kreatywności, innowacyjności, samorozwoju oraz poczucie sensu. Podstawą turkusowych organizacji jest zaufanie, odpowiedzialność i współpraca.

Co  to jest turkusowa organizacja
Jak to się zaczęło

Jak to się zaczęło

Pierwszym impulsem była obecność na konferencji, na której mówiono na temat turkusowych organizacji, drugim zaś było przeczytanie książki Laloux i wtedy powiedzieliśmy sobie: albo wprowadzimy wszystko, albo nic. Tak też się stało i 7 lipca 2017 w Gdańsku odczytany został list intencyjny, po czym  wyruszyliśmy do każdej z naszych 16 lokalizacji, aby porozmawiać z pracownikami o nowej koncepcji turkusowego zarządzania.

Trudne początki

Początkowo niektórzy pracownicy opacznie zrozumieli czym jest turkusowe zarządzanie -  dla nich oznaczało brak zasad i samowolkę, a nie na tym polega przecież turkusowa organizacja. Właśnie dlatego rozpoczęliśmy cykl spotkań i szkoleń, które do tej pory kontynuujemy. Wkrótce potem z inicjatywy pracowników powstał kodeks koleżeński, blog firmowy, utworzyły się nowe zespoły, w tym zespoły zadaniowe, których zadaniem jest wypracowywanie rozwiązań dotyczących różnych aspektów życia firmy, na przykład wynagrodzeń, funduszu socjalnego i innych.

Trudne początki

Turkusowa droga

Żeby jeszcze bardziej poszerzać swoją wiedzę zaczęliśmy uczęszczać na wydarzenia związane z turkusem, a także organizować je. Po półtora roku postanowiliśmy powiedzieć „sprawdzam” i tym celu przeprowadziliśmy badania satysfakcji pracowników.

Wspomniane wyniki uświadomiły nam, że jesteśmy na dobrej drodze, ale jeszcze bardzo dużo jest do zrobienia - nie wszystko nam od początku wychodzi, popełniamy błędy, ale staramy się je korygować. W tej chwili nie wyobrażamy sobie, że mielibyśmy wrócić do poprzedniego systemu. Więcej informacji o turkusie w PKS Gdańsk-Oliwa SA dostępnych jest w naszym folderze.

Role w zespołach

W samoorganizujących się zespołach występują następujące role:

 
  • Reprezentant, który jest przedstawicielem zespołu na zewnątrz
  • Lider ds. Jakości i Not, tj. wspiera zespól w rozwiązywaniu reklamacji oraz dba o rzetelność pracy w zespole 
  • Lider ds. Kadr, osoba zajmująca się kontrolą spraw kadrowych zespołu
  • Lider ds. Wycen, dba o przygotowanie kwotacji dla Klientów
  • Lider ds. WDRAŻANIA NOWYCH OSÓB osoba odpowiedzialna za wdrożenie nowego członka zespołu
  • Lider ds. BLOGA FIRMOWEGO
  • Lider ds. OPTISPEED
Role w zespołach

Chcesz wiedzieć więcej o turkusie w PKS Gdańsk-Oliwa? 

Skontaktuj się z nami: marketing@pks-sa.com

Szybki kontakt

Copyright © PKS Gdańsk-Oliwa 2024
Design and implementation: LemonMind.com